Danes je 26.4.2024

Input:

Prodaja blaga na daljavo davčnim zavezancem in končnim potrošnikom

20.8.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

2020.06.2.1 Prodaja blaga na daljavo davčnim zavezancem in končnim potrošnikom

mag. Aleksandra Heinzer

Opis primera:

Davčni zavezanec, ki ima sedež in je identificiran za namene DDV v Sloveniji, prodaja blago (ure, slušalke in podobne izdelke) preko spleta na Hrvaško. Na samem začetku zavezanec še ne bo dosegel visokega prometa, se pa sčasoma to lahko zgodi.

Rešitev primera:

Splošna pravila za dobave blaga na daljavo

Splošno pravilo določanja kraja določa, da kadar blago odpošlje ali odpelje dobavitelj, kupec ali tretja oseba, se za kraj dobave blaga šteje kraj, kjer se blago nahaja, ko se začne odpošiljanje ali prevoz blaga prejemniku (prvi odstavek 20. člena ZDDV-1). Če bi obstajalo le navedeno pravilo, bi bile države članice z nižjo DDV stopnjo pri prodaji blaga končnim potrošnikom v boljšem položaju, zato za prodaje blaga, ki jih davčni zavezanci prodajajo končnim potrošnikov v druge države članice, obstajajo posebna pravila. Takšne prodaje se v praksi imenujejo dobave blaga na daljavo (»angl. »distance sellings«).

Kraj dobave blaga, ki ga odpošlje ali odpelje dobavitelj ali druga oseba za njegov račun iz Slovenije v drugo državo članico, je tako kraj, kjer se blago nahaja, ko se odpošiljanje ali prevoz blaga kupcu konča, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

a) dobava blaga je opravljena za davčnega zavezanca ali pravno osebo, ki ni davčni zavezanec, katerih pridobitve blaga znotraj Unije niso predmet DDV, ali za katerokoli drugo osebo, ki ni davčni zavezanec;

b) dobavljeno blago niso niti nova prevozna sredstva niti blago, ki ga dobavi dobavitelj ali druga oseba za njegov račun, potem ko je bilo montirano ali